VELMI VYROVNANÝ ŠKOLNÍ PŘEBOR

V úterý 29. 5. 2012 se ve školní jídelně ZŠ Velká Dlážka uskutečnil Přebor školy v rapid šachu. Rapid znamená zrychlené tempo, tj. každému hráči 15 minut na partii tak, aby se stihlo odehrát 7 kol. Turnaje se zúčastnilo 19 hráčů, z toho 3 dívky.

Podle očekávání byl letošní školní přebor velmi vyrovnaný. Předchozí dva ročníky vždy suverénně vyhrál Tomáš Bělaška. Tuto sezónu ovšem nehraje v nejlepší formě a bylo to vidět i v tomto turnaji.

O vítězi se rozhodlo až v posledním kole. Na první šachovnici se utkali dva nejlepší hráči a hrálo se tady nejdéle. Bílé měla Eliška Přikrylová (jediná prohra – s Matějem Slováčkem) a černými hrál Tomáš Bělaška (také jediná prohra – s Jakubem Potrokem). Eliška (4.A) hrála soustředěně a v klidu, Tomáš (5.B) po ztrátě věžky hrál nervózně, ale bojoval a snažil se komplikovat hru. Dokonce získal několik pěšců, kteří nebezpečně procházeli na opačnou stranu šachovnice a jeden se i proměnil v dámu. Všechno to stálo ovšem hodně přemýšlení a hodně času, takže Eliška vyhrála na čas. Stala se tak celkovým vítězem. Druhý skončil Jakub Potrok (4.C) se ztrátou půl bodu na vítězku a třetí pak Matěj Slováček (5.B) se ztrátou jednoho bodu na vítězku.

Samostatně byla vyhlášena kategorie druháků (a prváků). Zaslouženě zvítězil Boris Bobovník (2.A), když v turnaji dokázal porazit 3 páťáky. Stříbrnou medaili po bojovném výkonu získal Lukáš Létal (2.B) a bronzovou Michal Hloch (2.A). Nejlepší hráči obdrželi medaile a diplomy, pro všechny byly věcné ceny. Jediný prvák Ondřej Lenoch (1.A) dostal cenu útěchy :-).