MISTROVSTVÍ ČR MLÁDEŽE V RAPID ŠACHU

V sobotu a neděli 3. – 4. září 2011 se ve Vyškově konalo Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu, hrálo celkem 184 dětí ze 70 klubů postupujících z krajských přeborů. Ze Šachového klubu Vinary si postup z kraje v kategorii D10 (dívky do 10 let) vybojovala Eliška Přikrylová (jakožto jediná dívka v této kategorii). Vzhledem ke slušné dostupnosti, Přerov-Vyškov po nové dálnici cca 40 minut, jsme se s dcerou rozhodli se zúčastnit. Eliška si chtěla zahrát a získat zkušenosti, v 9 letech bude zřejmě hrát D10 také příště a já byl zvědav, jak zkušení vyškovští pořadatelé zvládnou organizaci takového velkého turnaje.

Turnaj D10 absolvovalo celkem 26 mladých slečen, většinou měly při partii své maskoty, plyšáky apod., Eliška měla svého pávka.  Eliška uhrála 3,5 bodu z 9 partií, nakonec slušný výsledek. Začátek turnaje byl evidentně rozpačitý – 4 nuly za sebou. V pátém kole uhrála Eliška remízu, když měla o věž méně, obě hráčky opakovaly tahy (Eliška i ráda :-)). V šestém kole svou soupeřku převálcovala a získala potřebné sebevědomí. V neděli pak připsala další 2 výhry. Dá se říct, že kromě prvního kola byly všechny soupeřky hratelné. První partii se mi podařilo zachytit a je docela zajímavá:

Eliška Přikrylová – Anna Vítová, MČR Vyškov 2011, 1. kolo

1.d4 Nf6 2.e3 e5? hele, chceš pěšce nebo žvýkačku? 3.Bd3? dík za žvýkačku 3…exd4 4.exd4 Bb4+ 5.c3 Ba5 6.Nf3 d6 7.0–0 0–0 8.Re1 Nc6 9.Bg5 Bg4 10.h3 Bxf3 11.Qxf3 tady má bílá malou výhodu 11…Nxd4 12.Qxb7 bílá má oba střelce 12…Ne6 13.Bxf6 dalo se i 13.Bh4!? 13…Qxf6= na šachovnici zůstali různopolní střelci 14.Be4? lépe 14.Qe4 a hraje se dál 14…g6 15.Nd2= 14…Rab8–+ 15.Qxa7 Rxb2 ihned vyhrávalo 15…Bb6 16.Qxa5 Qxf2+ 17.Kh2 Qxe1 18.Qf5 g6 19.Qf3 Ng5 20.Qd3 Nxe4 21.c4 Nc5 22.Qc3–+ Qf2 23.a3 Qxg2# 0–1

Organizace turnaje zpočátku zůstala za očekáváním, turnaje D10 a D14 se měli konat v suterénu hotelu Dukla, kde je diskotéka. Tady však byla až do soboty ráno nějaká akce a tedy docela špatný vzduch, přesun na venkovní krytou zahrádku byl namístě. Zpoždění, absence startovních listin, nesprávné nasazení prvního kola aj. způsobovali u přítomných rodičů a trenérů značnou nervozitu a pořadatelům pak vrásky na čele. Nicméně turnaj se rozjel a poté byl již dodržován časový plán. V neděli se pak hrálo v blízkém Posádkovém domě armády. Ostatní 4 turnaje (kategorie D12, H10, H12 a H14) se hráli v hotelovém sálu, který byl přeplný, okna nešla otevřít a nedýchatelné dusno způsobilo, že se šachy hráli hodně „do zpocena“. Zanechme kritiky, zorganizovat něco takového … klobouk dolů pořadateli.

Jinak přemožitelé našich mládežníků v kraji v kategorii H10 Martin Nehyba a Vojtěch Jiříček uhráli také jen 3,5 bodu z 9 partií a zůstali v pořadí, stejně jako Jakub Jiříček se 3,0 body v kategorii H12, naopak Jáchym Bareš získal slušných 5,5 bodu. V kategorii H14 nasbíral slušných 6,0 bodů Jirka Navrátil a skončil pátý. V kategorii D12 získala Martina Hartingerová slušných 5,0 bodů, což znamenalo také páté místo v celkovém pořadí.