KRAJSKÝ PŘEBOR ŠKOL V ŠACHU

Dne 30. 1. 2013 se v Olomouci konal krajský přebor škol. Základní škola Velká Dlážka Přerov postoupila v kategorii A a postavila družstvo ve složení: Jakub Potrok, Eliška Přikrylová, Dušan Kuna a Boris Bobovník. Turnaje se zúčastnilo celkem 9 družstev z Olomouckého kraje. Borci z Přerova nastoupili v bojovné a optimistické náladě s vidinou zisku nejcennější trofeje.

Probuzení do reality přišlo hned po prvním kole, když nastoupili proti družstvu z Mohelnice. Jako první skončil Dušan, když nestačil na svého soupeře a zhruba po 4 minutách odcházel poražen od šachovnice. Ani nejmladšímu Borisi na čtvrté šachovnici se partie moc nepovedla a rovněž prohrál. Pokračovalo se ovšem dál. Jakub Potrok, s černými figurami, rozehrál vyrovnanou hru. Ve střední hře soupeř využil znalost taktických prvků a získal figuru. Kuba bojoval až do konce, ale čas byl neúprosný a prohrál. Eliška si svoji první partii rozehrála skvěle. Rozvážně postupovala tah po tah vpřed k cíli. Figurky stály tam, kde měly a postupně získávala převahu nad svým soupeřem, kterého nakonec zdolala. Tedy sečteno a podtrženo, po prvním kole zisk jediného bodu.

V následujícím kole nastoupilo družstvo proti týmu ze ZŠ 1. máje z Hranic. Jako první opět skončil Dušan zhruba jako v prvním kole. Tentokrát byl úspěšný a získal bod. Jakub si svou partii rozehrál skvěle. Ve střední hře nedal soupeři šanci a postupně získával převahu, kterou dotáhl do vítězného konce. Boris začal ztrácet na svého soupeře a hrál v materiální nevýhodě. Po několika tazích se situace obrátila a najednou tlačil soupeřova krále svými věžemi ke kraji šachovnice. Eliška hrála opět rozvážně, ovšem po jedné chybě ztratila figuru a soupeř zkušeně sbíral pěšce po pěšci a nedal Elišce šanci. Ten, kdo nebodoval v prvním kole, získal bod ve druhém a naopak.

Dál už jen stručně. Po polovině turnaje získalo družstvo celkem 10 bodů z 16 možných, což nebylo špatné. Horší výsledky přišly ovšem ve druhé polovině, když v 6. kole proti Zábřehu
a 7. kole proti České Vsi nezískali ani bod. Soupeři byli silní a muselo se hrát přesně a využít každého zaváhání soupeře. Šance na dobrý výsledek měli Jakub a Dušan proti Zábřehu. Kuba bojoval a soupeře zaskočil. Nevyužil ovšem nabídnuté šance a soupeř mu druhou možno nenabídl a prohrál. Dušan prohospodařil svoji materiální výhodu a rovněž skončil partii prohrou.

Celkem získalo družstvo slušných 15 bodů a skončilo na šestém místě. Jakub Potrok získal 2 body, Eliška Přikrylová získal 3 body, Dušan Kuna a Boris Bobovník získali pro tým shodně po 5-ti bodech. Rozdíl v síle soupeřů mezi okresním a krajským přeborem byl výrazný …

výsledky

výsledky na chess-results

Přidat odpověď

*