PŘEBOR ZŠ VELKÁ DLÁŽKA V RAPID ŠACHU

V úterý 31. 5. 2011 se ve Školní jídelně ZŠ Velká Dlážka uskutečnil přebor školy v rapid šachu. Partie se hrály zrychleným tempem, tj. 15 min. na partii pro každého hráče. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol.

Turnaj absolvovalo 19 hráčů, převážně dětí z šachových kroužků na ZŠ Velká Dlážka. Pod taktovkou hlavního organizátora a rozhodčího, Tomáše Přikryla, turnaj probíhal bez problémů. Diplomy, medaile a množství cen byly předány podle počtu bodů získaných v turnaji.

Stejně jako vloni se stal vítězem Tomáš Bělaška (4.B), který v žádné své partii nezaváhal a všechny soupeře porazil. V klíčových partiích soupeře přehrál obvykle s použitím taktických úderů jako jsou dvojí úder či vazba. Stříbrnou medaili získal Albert Ležák (4.A) – „vždycky druhý Berťas“ – který prohrál jen s vítězem. Bronzovou medaili získal Matěj Slováček (4.B) s 5 body. Vedoucí trojka skončila v konečném pořadí výrazně před ostatními a nepustila nikoho mezi sebe. Čtvrtá skončila Eliška Přikrylová se 4,5 body díky šťastnému vylosování. Další v pořadí skončili Marian Moravčík, Michael Skopal, Dominik Matějíček, Jakub Potrok a David Drtil se 4 body, kteří se snažili a bojovali, ale na přední místa to nestačilo. Spíše než absence hráčského umění se projevila nesoustředěnost. Obvykle zbytečná ztráta figury určovala výsledek jejich partií s předními hráči.

Ani prvňáci se neztratili, nejlíp skončili Michal Hloch (1.A) a Boris Bobovník (1.B) se 3 body. Spousta hráčů ještě zápasila se znalostí pravidel šachu, např. dotčeno taženo nebo když pěšec dojde na protější stranu šachovnice, promění se v jakoukoliv jinou figuru, tudíž se mohou objevit na šachovnici i 2 dámy. Pro některé to byl vůbec první velký turnaj a zisk cenných zkušeností. Turnaj to byl velmi povedený.